חיפושדלג על חיפוש
פרמה גורי - חלק מהטבע שלך pharma guri - coming from nature
חיפושדלג על חיפוש
דלג על

מה חשוב לדעת על חיסון לשפעת


שפעת היא אחת המחלות הקשות של החורף שעשויה לגרום לסיבוכים חמורים ואף לתמותה. אנשים רבים מתלבטים האם לבצע חיסון נגד שפעת או לא וחשוב להכיר מראש מה כרוך בחיסון, תופעות לוואי אפשריות ולהבין האם החיסון כשלעצמו מספיק כדי למנוע הדבקה בשפעת.
חיסון ותיק – ניתן מדי שנה
השפעת נפוצה במיוחד בין החודשים אוקטובר למאי וסיבוכי שפעת יכולים להפוך לדלקת ריאות, ברונכיטיס, דלקות אוזניים ודלקת בסינוסים. במהלך המחלה עצמה סובלים לרוב מחום גבוה, צמרמורות, כאב גרון, כאבי שרירים, עייפות, כאבי ראש ונזלת. 
מיליוני אנשים ברחבי העולם חולים בשפעת מדי שנה ואות אלפים מאושפזים בבתי חולים וחשוב מאוד להבין ולדעת כי עשרות אלפי אנשים מתים מסיבות הקשורות בשפעת מדי שנה.
חיסון נגד שפעת נועד למנוע הדבקה במחלה והוא אינו חיסון חדש אלא פותח כבר במהלך שנות ה-30 של המאה ה-20 והפך לזמין בקנה מידה עולמי בשנות ה-40 של המאה ה-20. הוא אפילו נכלל ברשימת התרופות החיוניות של ארגון הבריאות העולמי והוא בטוח ביותר לשימוש בכלל האוכלוסיה. ארגון זה וה-CDC (המרכז לבקרת מחלות ומניעתן) ממליצים על חיסון שנתי נגד שפעת כמעט לכל אדם מגיל חצי שנה ומעלה, במיוחד לבעלי מערכת חיסונית חלשה כמו ילדים וקשישים או בעלי מחלות רקע הנמצאים בסיכון גבוה לחלות בשפעת ולהיפגע כתוצאה ממחלה זו.
חשוב להבין שהחיסון נגד שפעת עשוי למנוע הדבקות במחלה או לפחות להפחית את חומרת ההשפעה של הנגיף. מחקר שנערך בשנת 2012 מצא כי החיסון נגד שפעת היה יעיל ב-67% מהמקרים. האתגר הגדול היא בהתאמת החיסון לנגיף השפעת כאשר יש מגוון נגיפים משתנים, אבל מחקרים שונים מצאו שהחיסון יכול לעיתים גם לספק הגנה גם נגד נגיף שאינו בהכרח תואם את החיסון. עם זאת, יש מחקרים אחרים הטוענים שחיסון חוזר ונשנה נגד שפעת עשוי לגרום דווקא להפחתה ביעילות החיסון.
קופון הנחה מעודכן - סמבוכל
התחסנתם וחליתם? הכיצד?
מרבית חיסוני השפעת כוללים הגנה מפני ארבעה זנים שנחקרו ושאמורים להיות זני השפעת הנפוצים ביותר לעונת החורף הקרובה. היות וזני השפעת משתנים בקצב מהיר, חשוב להתחסן מפני שנה מדי שנה וגם כי ההגנה של הגוף מפני השפעת יורדת עם הזמן.
חשוב לקחת בחשבון שחיסון נגד שפעת אינו עובד באופן מידי ולוקח כשבועיים לאחר החיסון להתפתחות נוגדנים בגוף שיספקו הגנה מפני נגיף השפעת ולכן, ההמלצה היא להתחיל להתחסן עוד לפני תחילת החורף והתפשטות הנגיף בסביבה.
עדיין יש מי שמתחסנים ועשויים לחלות בשפעת בנסיבות שונות, למשל, בחשיפה לנגיף לפני החיסון עצמו או עד שהגוף משיג את ההגנה המבוקשת או חשיפה לנגיף שאינו נכלל מלכתחילה בחיסון. אנשים שאינם מתחסנים עשויים לגרום להתפשטות של הנגיף בקרב האוכלוסייה במידה ואינם נזהרים כמו למשל, נמנעים ממגע ע אנשים בריאים כשהם חולים או שומרים על כללי היגיינה נאותים.
חיסון עצמו לא אמור לגרום למחלת השפעת, אבל עלולות להיות תופעות לוואי לחיסון המשתנות מאדם לאדם. בין היתר, לאחר החיסון אתם עשויים לסבול מאדמומיות או נפיחות במקום החיסון, חום, כאבי שרירים או כאב ראש. במקרים נדירים יכולה להיות תגובה אלרגית קשה לחיסון כמו נפיחות בפנים ובגרון, קשיי נשימה, סחרחורת או פעימות לב חזקות. במידה והתעורר חשש לתגובה אלרגית חשוב לפנות למוקד או לבית חולים.
החיסון נגד שפעת ניתן לרוב בצורת זריקה או תרסיס הדומה לתרסיס אף כאשר המינון נקבע לפי הצרכים של המטפל, למשל, קשישים, ילדים, בעלי מחלות רקע. למבוטחי קופות החולים החיסון בזריקה ניתן בחינם אך יש צורך לתאם תור מבעוד מועד על מנת לבצע את החיסון. 
קופון הנחה מעודכן - סמבוכל
צרו קשרדלג על צרו קשר

צרו קשר

*
*
מין
* שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
checked
עבור לתוכן העמוד